• : 05462764770
Duyguları Nefesiyle Dile Getiren Neyzen
img
Yerel

Duyguları Nefesiyle Dile Getiren Neyzen

Farsça’da “kamış” anlamına gelen nây kelimesi Türkçe’de uzun süre bu şekilde kullanıldıktan sonra zamanla neye dönüşmüştür. Ney üfleyene nâyî (neyzen), neyzenler topluluğunun başına da sernâyî (serneyzen) denir.

Kamıştan yapılmış müzik aletlerinin en eski örneklerine Mezopotamya’daki kazılarda rastlanmıştır. Sumerler yukarıdan aşağıya doğru üfleyerek çalınan kamış boruları “kagı”, “tigi”, “ni”, “na” gibi kelimelerle ifade etmişlerdir.
        Mısırlılar ve İbrânîler’den kalan çeşitli kabartma ve oyma resimlerle fresklerde de ney benzeri bazı sazları görmek mümkündür.
        Bunun içindir ki ney, öncelikle dinsel, mistik ve ahlâkî bir nitelik taşır.
     Ney sazının icrasına, eğitimine ve yapımına son dönemde katkılar sunan Batman ilimizden bir Neyzen adayıdır Yunus İNANÇ. Bu sanata gönül veren sanatçımız bu alanda eğitim kursları düzenlemekte ve programlarda Ney ile katkı sunmaktadır.
     Bu nadide nefesli sazın o mistik ve dinleyicinin iç dünyasına dokunan nağmelerini Neyzen Yunus İNANÇ ın nefesinden icra edilmiş çeşitli eserleri enstrumental tadında sizlerle paylaştık. Youtube linklerini içeren sayfamız için tıklayın.


İlginizi Çekebilir