• : 05462764770
Mardinliler Çin Aşısı Hakkında Ne Düşünüyor?
img

Mardinliler Çin Aşısı Hakkında Ne Düşünüyor?

Çin’den gelen Covid-19 aşılarını taşıyan Türk Hava Yollarına ait “TK 6175” sefer sayılı “Boeing 777” tipi uçak, saat 05.44’te Ankara Esenboğa Havalimanı’na indi. Peki, halk aşı hakkında ne düşünüyor?

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Aşılarımızı getiren uçak Esenboğa Havalimanımıza ulaştı. 14 gün sürecek testleri hemen Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuzda başlayacak. Testleri biter bitmez ise aşılama programımız Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleşecek. Birlikte başaracağız.” dedi.

İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar, toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacak.

İkinci aşamada toplumun işleyişinde gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunan kişiler aşılanacak.

Üçüncü aşama, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşlar, genç yetişkinler, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanlar bulunuyor.

Dördüncü aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacak.

Peki, Mardin halkı aşı hakkında ne düşünüyor?

Çin’den gelen Covid-19 aşısı hakkında konuşan vatandaşlar, aşının güvenirliliğin kanıtlanması halinde aşıyı kullanacaklarını söylediler.

“Aşıya güveniyorum, kullanacağım”  

Aşıyı kullanacağını belirten Ozan Damar, şöyle dedi:

“Gelen aşının çok iyi olduğu söyleniyor. Halk için iyi ise bizde kullanacağız. Bu salgın hastalığının bitmesi ve insanların eski günlerine tekrar kavuşması için aşıyı kullanacağım, kullanmamız lazımdır. Ben aşıya güveniyorum ve herkesin de güvenmesini istiyorum.”

Nesih Yiğit de aşının halk sağlığı açısından iyi olduğunu, bu yüzden kullanmak istediğini söyledi.

“Yapılacak testlerden sonra aşı olacağım”

Salgının daha fazla yayılmaması için aşıyı kullanacağını belirten Mehmet Akdağ ise şunları söyledi:

“Bu salgını hak ediyoruz ki; Allah bize gazap olarak gönderdi. Çin’den gelen aşıları bilim adamlarımız araştıracak. Mağdur, mazlum ve perişan olmuş bu halk için iyi ise bizde kullanacağız. Yapılan kontrollerden geçerse, kimseye zarar vermiyorsa ve başka hastalıkları tetiklemiyorsa aşıyı vurmak isterim. İnşallah yapılacak testlerden sonra aşı olacağım.”

“Coronavirus belasından kurtulmak için herkesi aşı vurmaya davet ediyorum”

Aşıyı ilk kendisine yapılmasını isteyen barış aktivisti Cemil Aydoğan, kimsenin aşı sorumluluğundan kaçmaması gerektiğini ifade etti.

Aydoğan, “İnsan sağlığı için bilim adamları tarafından icat edilen aşı, dünya ülkeleri için muteber olması lazım. Kimse bu sorumluluktan kaçmaması gerekir. Herkesin bu aşıyı mutlaka yapması lazım. Bazı kişiler, ilk başta Cumhurbaşkanı ve meclis başkanının aşı olması gerektiğini yönünde görüş beyan ediyorlar. Ben bunun gereksiz buluyorum. Herkes birinci derecede kendi hayatından sorumludur. Birileri aşıyı vurur, birisi de vurmaz, bu onun takdiridir. Sağlık Bakanlığından ismim gelirse ilk başta ben aşıyı vurmak isterim. Türkiye ve dünya halklarını, bu Coronavirus belasından kurtulmak için aşı vurmaya davet ediyorum.” diye konuştu.

“Toplum içinde çalışan 65 yaş altı insanlara da öncelik verilmesi lazım”   

Aşıyı vurmak istediğini kaydeden Abdülkadir Uğurlu, ilk başta 65 yaş üstü vatandaşlara değil 65 yaş altı çalışanlara vurulması gerektiğini belirtti.

Uğurlu, “Devletin aşıda öncelik tanıdığı 65 yaş üstü vatandaşlar zaten evlerinde oturuyorlar. Onlar kendilerini izole etmiş ve koruyorlar. Ama 65 yaş altı çalışan emekliler şu an dışardadırlar. Halk içinde yaşadıkları için öncelik bunlara verilmesi lazım diye düşünüyorum.” dedi. 

İlginizi Çekebilir

 • img

  Minik yüreklerden depremzedelere destek

  Haberi İncele
 • img

  Mardin de Mercimek Tohumu ve Süt Sağım Makinesi Dağıtımı Yapıldı.

  Yerel
  Haberi İncele
 • img

  Kadrolu Eşekler Kısıtlamalarda da Mesaiye Devam Ediyor

  Haberi İncele
 • img

  Satışa çıkarılan 1700 yıllık kilisenin sahibi konuştu

  Dünya
  Haberi İncele
 • img

  Yaz Kuran kurslarına başvurular yarın başlıyor

  Haberi İncele
 • img

  Öğrenci Giysi Yıkama Merkezi, Öğrencilerin Hizmetinde

  Dünya
  Haberi İncele
 • img

  Sömürge düzeni sürüyor, insanlık ölüyor

  Haberi İncele
 • img

  Vali Demirtaş, Şampiyon takımı alkışlarla karşıladı

  Haberi İncele
 • img

  Dinler, asaleten atandı

  Haberi İncele
 • img

  6 Çocuk annesi kadın elektrik akımına kapıldı!

  Yerel
  Haberi İncele