• : 05462764770
Mardin de Mercimek Tohumu ve Süt Sağım Makinesi Dağıtımı Yapıldı.
img
Yerel

Mardin de Mercimek Tohumu ve Süt Sağım Makinesi Dağıtımı Yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tarla Bitkileri Daire Başkanlığı tarafından finanse edilen, İlimizde Mercimek ekim alanlarının arttırılması amacıyla Mardin İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülen %75 Hibe %25 Çiftçi Katkısı ile 10 ilçede 83 üreticiye 35 ton Fırat-87 mercimek tohumu yardımı yapıldı. İlçelerimizde kaymakam ve ilçe müdürlerinin katıldığı dağıtım törenleri ile çiftçilere dağıtımı yapılan

Törende konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Menduh Dinler, “Bu projeyle mercimeğin anavatanı olan İlimizde çiftçilerimize dağıtımı yapılan tohumların üretim için yeni bir başlangıç olacak. Dağıtımı yapılan tohumların çiftçilerimize hayırlı ve bol bereketli olması temenni ederim.” Açıklamasında bulundu.

Mardin İl Tarım ve Orman   Müdürlüğü ile  Mardin Büyükşehir Belediye başkanlığı ortaklığında Mardin ‘de Hijyenik Sütler Yorulmayan Bedenler Projesi Kapsamında süt sağım makineleri çiftçilere dağıtımı yapıldı. 

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Vali Yardımcı Birkan Tatlısöz, Artuklu Kaymakamı H.Hasan Gökpınar, İl Müdürü  Menduh Dinler İl Müdür Yardımcısı M. Şirin Irmak'ın  katılımıyla çiftçilere süt sağım makineleri dağıtımı yapıldı.


İl Müdürü Menduh Dinler, Mardin ‘de Hijyenik Sütler Yorulmayan Bedenler Projesi Kapsamında süt sağım makineleri dağıtımı gerçeleştirdiklerini söyledi. Dinler," Güneydoğu Anadolu Projesi (Bölge Kalkınma İdaresi başkanlığına ) sunulan proje ile İlimizde Sağılan sütlerin hijyenik olması özellikle zoonoz hastalıklar açısından önem taşımaktadır. Sağım makineleriyle sağılan sütlerde; inekten, ahırdan ve sağıcıdan süte bulaşma olmasını engelleyerek tüketiciye sağlıklı ve hijyenik süt ulaşmasını sağlayacaktır.  Aynı zamanda bu projenin 70 hibeli, 20 Mardin büyükşehir belediyesi  olmak üzere 10 üreticilerimiz tarafından karşılanacak. Çiftçilerimizin gelirlerini artırarak hayat şartlarının yükselmesini sağlamak yeterince süt sağılamayan ineklerin buzağılarının aşırı süt içmesi sonucunda ishal olduğu ve ishal sonucunda da buzağı kayıpları meydana gelmektedir. Bu proje ile buzağı ölümlerinin önüne geçilecektir Dağıtılacak süt sağım makinaları ile diğer yetiştiricilere ve bölge halkına modern süt sağımını benimsetmek amaçlanmıştır." dedi.

İlginizi Çekebilir