• : 05462764770
Kültür ve İnanç Destinasyonu Çalıştayı yapıldı
img

Kültür ve İnanç Destinasyonu Çalıştayı yapıldı

Mezopotamya'nın Altın Üçgeni-Kültür ve İnanç Destinasyonu Çalıştayı, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin valilikleri ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Dicle Kalkınma Ajansı iş birliğinde gerçekleştirildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezinde yapılan çalıştay, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu ve TÜRSAB Başkanı Firuz Baglikaya'nın konuşmalarıyla başladı.

Düzenledikleri çalıştayın bölgenin gelişmesi ve İslam açısından son derece kıymet ifade etiğini belirten Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, "Ülkemiz, Anadolu'muz bir açık hava müzesi. İnsanlık tarihi bu topraklarda başladı, bu topraklarda çok çeşitli medeniyetler oluştu. Bunların çok derin izleri ve kültürü de bu topraklarda kalıyor. Bu olağanüstü müzenin en mutena köşelerinden bir tanesi de Kuzey Mezopotamya dediğimiz Diyarbakır'ın merkezinde olduğu Güneydoğu Anadolu Bölgemizdir." dedi.

"Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin'siz medeniyet tarihi yazılamaz"

Çalıştayda konuşan Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa'da sürdürdükleri kültür ve inanç destinasyon çalışmasının amacının; söz konusu şehirlerde bütüncül bir turizm yol haritası oluşturmak, bölgenin cazibesini bütün dünyada görünür kılmak, turizmin sunduğu katma değeri artırmak, gençlere iş ve istihdam olanağı oluşturmak ve şehirlerin refahını artırmak olduğunu söyledi.

Karaloğlu,"Üzerinde çalıştığımız destinasyon, kültür ve inanç turizmi için eşsiz bir destinasyondur. Bu 3 şehir; bereketli hilalin kuzeyi, yukarı Mezopotamya havzasının altın üçgeni, ilim, bereket, servet, medeniyet ve inancın değişmez rotası olacaktır. Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin'siz medeniyet tarihi yazılamaz. Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin olmadan dinler tarihi, inanç tarihi da yazılamaz. Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin olmadan, gastronomi tarihi, yeme-içme ve kültür tarihi yazılamaz. Bu kadar önemli bir destinasyon üzerinde çalışıyoruz. Burası, batıya ve doğuya doğru akan insanlık nehrinin kaynağıdır. Burada, medeniyetin emeklemeye başladığı, yürümeye başladığı, koşmaya başladığı toprakları konuşuyoruz." dedi.

"Yeni bir anlayış ve birliktelikle bölge turizminin gelişmesi için canla-başla çalışacağız"

Türkiye'de hala kültür ve inanç turizminde istedikleri yerde olmadıklarını aktaran TÜRSAB Başkanı Firuz Baglikaya, "2019 yılında ülkemize gelen 45 milyon yabancı ziyaretçinin yüzde 80'i Antalya, Aydın, Muğla, İzmir ve İstanbul illerimize gelmiş. Kalan 76 ilimizin payı ne yazık ki çok düşük. Yeni bir anlayış ve birliktelikle 13 büyük medeniyete ev sahipliği yapmış; mutfağı, doğası, insanı ile eşsiz bir destinasyon olan Anadolu'yu kültür gezginleriyle buluşturmanın, bu topraklardaki bütünleyici efsaneleri, hikayeleri tüm dünya ile paylaşmanın zamanı çoktan geldi. Bölge turizminin gelişmesi için canla, başla çalışacağız." dedi.İlginizi Çekebilir

 • img

  Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Cuma Namazı Kılınacak Mı?

  Haberi İncele
 • img

  Diyanet-Senden Kıblemize yapılan lanet saldırıya kınama

  Haberi İncele
 • img

  MARMEKte tedbirlere uygun şekilde kurslar başladı

  Haberi İncele
 • img

  Artukbeye yılın en iyi çıkış yapan marka ödülü

  Haberi İncele
 • img

  Tıbbi ve Aromatik Bitki üretimi için start verdiler

  Haberi İncele
 • img

  Mardinli eski bakan ve milletvekili vefat etti

  Haberi İncele
 • img

  Mardin de Kar Yağışı Sonrası Harika Manzaralar

  Yerel
  Haberi İncele
 • img

  Vali Demirtaş Başkanlığında 2. OSB Toplantısı Gerçekleştirildi

  Yerel
  Haberi İncele
 • img

  Duyguları Nefesiyle Dile Getiren Neyzen

  Yerel
  Haberi İncele
 • img

  “Tüm Müslümanları ve insanlığı bütün imkanlarıyla Kudüse sahip çıkmaya davet ediyorum”

  Haberi İncele