• : 05462764770
Macronun İslamı Hedef Alan Sözlerine Tepki!
img
Dünya

Macronun İslamı Hedef Alan Sözlerine Tepki!

Sömürgeci Fransa’nın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un “İslami radikalizm ile mücadele” konulu ulusa sesleniş konuşmasında haddi aşarak “İslam bugün dünyanın her yerinde krizde” şeklinde sözler kullanarak İslam’ı hedef almasına tepkiler artarak devam ediyor.

Macron’un söz konusu hadsiz açıklamalarına sert tepki gösteren HÜDA PAR Mardin İl Başkanlığı, Cuma namazı çıkışı kitlesel basın açıklaması düzenledi.

Pademi nedeniyle sosyal mesafe ve maske kuralına uyulduğu görülen basın açıklaması Şakir Nuhoğlu Camii önünde yapıldı. “Fransa’nın İslam düşmanlığını lanetliyoruz” yazılı afişin açıldığı eylemde, sık sık tekbirler getirildi, “Zalimler için yaşasın cehennem” sloganları atıldı.

Basın açıklaması okuyan HÜDA PAR Mardin İl Başkanı İsmail Çevik, Fransa’nın İslam’a karşı açtığı savaşı kazanamayacağını söyledi.

“İslam’a karşı olan kin ve nefretini artık aleni bir savaşa dönüştürmüşlerdir”

İl Başkanı Çevik, “Avrupa’da İslam’a ve Müslümanlara yönelik ayrımcılık ve engellemeler, fiziki saldırılara ve aleni bir düşmanlığı dönüşmüş durumdadır. Sözde demokrasisi ve özgürlükleri ile övünen Fransa, bu düşmanlık ve ötekileştirme furyasının başını çekmektedir. Söz konusu Müslümanlar ve İslam olunca, bütün özgürlükçü ilkeleri helvadan birer puta dönüşen Fransa, kendi vatandaşı Müslümanları haklarından mahrum edebilmektedir. Fransa’nın Toy, cahil ve kaprisli Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, açıklama ve uygulamalarıyla İslam’a karşı olan kin ve nefretini artık aleni bir savaşa dönüştürmüştür.” dedi.

 “Fransa, Afrika’nın birçok ülkesinde İslam topraklarını işgal ve talan etmiştir”

Fransa’nın hem insanlığa hem de İslam’a karşı sicilinin çok bozuk olduğunu ifade eden Çevik, “Son iki asırda başta Cezayir olmak üzere Afrika’nın birçok ülkesinde İslam topraklarını işgal ve talan etmiş, yüzbinlerce Müslümanı katlederek soykırım uygulamıştır. Şu andaki refah ve zenginliğini halen sömürmekte olduğu İslam topraklarına borçludur. Müslümanlar bunların hiç birini unutmuş değildir. Fransa halen bunların hesabını vermemiştir.  Aynı şekilde önceden sömürgesi olan Benin, Burkina Faso, Gine, Fildişi Sahili, Mali, Nijer, Senegal, Togo, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Kongo, Ekvator Ginesi ve Gabon gibi Afrika ülkeleri Fransa'ya hala sömürge vergisi ödeyen ülkelerdir.” diye konuştu.  

“Okullarda başörtü, çarşı ve pazarda ‘burka ve peçe’ yasaklandı”

“Afrika’da Müslümanlara karşı uygulamış olduğu tekniklerin bir benzerini kendi ülkesindeki Müslümanlara karşı uygulamaya çalışmaktadır.” diyen Çevik, “Her türlü misyonerlik ve ifsat faaliyetleriyle dinlerinden koparamadığı Müslümanlara ‘terör ve aşırılıkla mücadele’ adı altında her türlü baskı ve ayrımcılığı yapmakta, Charlie Hebdo gibi İslam düşmanı basın ve medyayı himaye ederek onları cesaretlendirmektedir. 2015 yılında Paris’te Charlie Hebdo’ya yapılan saldırıların ardından çıkarılan OHAL ve Terörle Mücadele Yasası, İslam’a ve Müslümanlara karşı devlet eliyle bir cadı avına dönüştürüldü. Okullarda başörtü, çarşı ve pazarda ‘burka ve peçe’ yasaklandı. Müslümanların cami, dernek, lokal, okul gibi kurumların kapatılmasını adli makamların elinden alarak valilerin keyfi kararlarına bırakıldı.” dedi. 

“Fransa’da Müslümanlar ayrımcı şiddete ve tacizlere uğruyorlar”

23 ay süren OHAL ve ardından çıkarılan “Ayrımcılıkla Mücadele Kanunu” ile 152 kafe, 15 mescit, 12 kültür merkezi ve 4 okulun kapatıldığını hatırlatan Çevik, onlarca kişinin de gözaltına alındığını ve sınır dışı edildiğini söyledi.

Çevik, “Müslümanlar her tarafta ayrımcı şiddet ve tacizlere uğradı. Fransız Kamuoyu Görüşü Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırmaya göre, yaklaşık her iki Müslümandan biri, tesettürlü kadınların yüzde 60’ı hayatlarında en az bir defa ayrımcılığa maruz kalırken, ömürleri boyunca hiç başörtüsü takmayan kadınların yüzde 44’ü de bu ayrımcılığa uğramaktan kurtulamadı. 14 Ekim tarihinde kanunlara uygun faaliyet yürüten İslami yardım kuruluşu Barakacity'in Paris’teki merkezine ve kurumun başkanı İdris Sihamedi'nin evine Fransız polisi şafak vaktinde baskın yaptı. Barakcity’e yapılan baskında merkezin kapıları kırıldı, güvenlik kameraları parçalandı,  mescit olarak kullanılan bölüm darmadağın edildi.  Evinde ve ailesinin gözü önünde gözaltına alınan Sihamedi'ye, hanımına, 4 ve 9 yaşındaki kızlarına polis şiddet uyguladı. Oysa Barakacity sadece bir yardım kuruluşudur.” dedi.

“Avrupa ve Fransa, İslam’a karşı açtığı bu savaşı kazanamayacaktır”

Fransa’daki bütün cami, lokal, okul ve kurumların ağır denetimlere tabi tutulduklarını kaydeden Çevik, sözlerine şöyle devam etti:

“İslam’a ve kutsal değerlerine her türlü hakaret ve düşmanlık himaye görürken, Filistin’i işgal eden, Filistin halkına soykırım uygulayan Siyonist rejimi eleştirmek ise antisemitizm diye yasaklanmıştır. Bununla birlikte Fransa başkanı Macron, ‘Fransa Müslümanı’ adıyla kendilerine göre bir Müslüman tipi oluşturmaya çalışmaktadır. İçişleri Bakanı ise market raflarında ‘helal gıda’ reyonunun bulunmasını hazmedemediğini, Charlie Hebdo’nun rezil karikatürlerinin okullarda öğrencilere gösterileceğini ve kitaplara girebileceğini söylemektedir. Bütün bunlar İslam ve Müslümanlara açılan topyekûn bir savaştır. Avrupa ülkelerinde Müslümanlara mal edilmeye çalışılan şaibeli saldırılar, İslam’ı Batı’da yok etme projesinin bir parçasıdır.  Avrupa ve Fransa, İslam’a karşı açtığı bu savaşı kazanamayacaktır. Aziz İslam’a karşı mücadele etmeye çalışanlar, dün olduğu gibi bugün de kaybedenlerden olacaktır.”

“Avrupa İslam’a gebedir, mutlaka bu kutlu doğum gerçekleşecektir”

Çevik son olarak İslam ülkelerine seslenerek, “İzzet ve irade sahibi İslam ülkeleri, Fransa’nın bu İslam düşmanlığına karşı mutlaka harekete geçmeli, dünya genelinde Müslümanların hak ve hukukunu koruyacak bir mekanizma mutlaka kurulmalıdır. Başta Fransa olmak üzere Avrupa’da artışa geçen İslam düşmanlığını lanetliyoruz. Avrupa İslam’a gebedir. Bir gün mutlaka bu kutlu doğum gerçekleşecektir.” dedi.İlginizi Çekebilir

 • img

  Artuklu belediyesi Mardini internet üzerinden tanıtacak

  Haberi İncele
 • img

  MAÜ, Online Eğitim İle Beytülmakdisi Gelecek Nesillere Aktaracak

  Haberi İncele
 • img

  Vefa borcunu ödemek için memleketine 5 yıldızlı otel yaptırdı

  Yerel
  Haberi İncele
 • img

  Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Cuma Namazı Kılınacak Mı?

  Haberi İncele
 • img

  Korona virüs Mardinde emlak sektörünü de olumsuz etkiledi

  Dünya
  Haberi İncele
 • img

  “Kent içi ulaşımı kavşak çalışmalarıyla rahatlayacak”

  Haberi İncele
 • img

  Mardinliler Çin Aşısı Hakkında Ne Düşünüyor?

  Haberi İncele
 • img

  Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Mardin Sessizliğe Büründü

  Yerel
  Haberi İncele
 • img

  Cansız bedeni bulunmuştu, ailesi 8 gündür haber alamamış

  Haberi İncele
 • img

  Diyanet-Senden Kıblemize yapılan lanet saldırıya kınama

  Haberi İncele